Areka Palmiyesi Nedir?

Areka Palmiyesi Nedir?

Areka palmiyesi, yapı itibari ile yaprakları dev bir kuş tüğünü andıran fazlaca parçalı, dekoratif bir özellik taşıyan ve zarif görünen bir bitkidir.

Madagaskar kökeninden gelen ve palmiyegiller ailesinden olan areka palmiyesi, dipten sürgün bir şekilde çoğalmayı sağlayan Dypsis cinsten palmiyelerdir. Areka palmiyesinin asıl bilimsel adı Chrysalidocarpus lutescens’tir. Bunu haricinde areca lutescens de denilmektedir.

Areka Palmiyesi Özellikleri

Arek pamiyesi özellikle tropikal ve subtrapikal iklim bölgelerinde parkalara ve bahçeye konulmak üzere bir süs bitkisi olarak yetiştirilir. Boyu on iki metreyi bulduğu söylenilmiş olsa da genelde altı metreye kadar uzadığı görülür. Köklerinden sürekli olarak yeni fidanlar üreten areka palmiyesi, uzadığı takdirde kavisli ve eğimli büyüyen yaprakları ortalama iki ila üç metre arasından değişiklik gösterir. Yaz aylarında bir salkım halinde sarı çiçekler vermektedir.

Areka Palmiyesi Yetiştirilmesi ve Bakımı

Areka Palmiyesi, kentia bitkisi kadar müşkülpesent bir yapıya sahip olmadığından toprak ve suyuna özellikle dikkat edilmeli ve bakımı ona göre yapılmalıdır.
Areka bitkisi çok fazla gölge ortamı sevmemektedir. Oldukça sıcak bir güneş ortamında yaşayabilir ancak gelişimi normalden daha az olur. Yaz ayı boyunca güneşi bir şekilde filtrelerek bitkiyi korumanız daha iyi olacaktır. Kış aylarında ise ne kadar fazla güneş alırsa o kadar beslenir. Hangi palmiye ailesi bitkisine sahip olursanız olun, yeni aldığınızdan dolayı güneşe alışık olmazlar. Bundan dolayı önce bitkinizi arada güneşe çıkararak alıştırmanız gerekir. Yaz ayı geldiğinde direkt olarak güneş karşısına koymanız durumunda yaprakları yanacaktır.
Areka palmiyesini sularken toprağın ıslaklığı gittiğinde ve hafiften kurumaya başladığında sulayın ve nemini kaybetmesini beklemeyin. Eğer uzun süre sulamayıp nemini kaybetmesini beklerseniz yaprakları sararıp pörsümeye başlayacaktır. Suladığınız zaman saksı alt tabağında çok fazla su bekletmemeye çalışın. Çünkü kökleri hassastır ve hızlı bir şekilde çürüyebilir.

En sık yaşanan sorunlardan biri ise köklerinin hemen çürümesidir. Sebepleri ise gereğinden fazla veya az sulama, normalden daha büyük saksı ve esmeyen oldukça sıcak ortamlardan kaynaklanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*