Depresyon ve İntihar Riskini Hava Kirliliği de Etkiliyor

Tüm dünyada sorun haline gelen hava kirliliği hakkında 16 ülkede yapılan çalışmamaların sonuçları incelendi. 16 ülke de toplam 25 farklı çalışma yapıldı. Bu ülkeler arasında yer alan İngiltere’de yapılan çalışma neticesinde hava kirliliğinin depresyon ve intihar riskini artırdığı sonucuna varıldı.

İngiltere University College London’dan (UCL) da çalışmalar yapan araştırmacıların görev aldığı hava kirliliği çalışmasında hava kirliliğinin depresyona neden olduğu ve intihar riskini de yükselttiği ortaya çıktı.

University College London’dan ekipleriyle çalışmayı yürüten Dr. Isobel Braithwaite yaptığı açıklamada, dünya genelinde 16 farklı ülkede yürütülen 25 çalışmanın detaylıca incelendiği ve bu incelemelerde hava kirleticilerin her bir metreküp havada 10 mikrogramlık bir artışının depresyon riskini yükselttiğini ifade etti.

Yapılan araştırmada belirlenen hava kirliliğine uzun süre maruz kalanların, maruz kalmayanlara oranla depresyona girme risklerinin %10, intihar eğilimlerinin ise %2 arttığı sonucuna ulaşıldı.

Dr. Isobel Braithwaite, açıklamasında hava kirliliğinin genel insan sağlığı üzerindeki olumsuz diğer etkilerinden de bahsederek, hava kirliliği, akıl sağlığı için de olumsuzdur dedi. Hava kirletici partikül maddeler solunum yoluyla kan dolaşımına katılıyor ve bu şekilde beyne kadar ulaşıyor. Beyne ulaşan bu maddeler sinir hücreleri ve stres hormonlarını da olumsuz etkileyerek değişikliklere yol açıyor.

Yakın zamanda Çin’de hava kirliliği konusunda yapılan bir çalışmada düşük hava kirliliğine maruz kalmanın ölüm riskini artırabileceği sonucuna ulaşılmıştı. 16 ülkede yapılan 25 farklı çalışmanın sonuçları “Environmental Health Perspectives” dergisinde yayımlandı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*