Diş Sağlığı İçin En İyi Besinler – Diş Dostu Gıdalar

Diş Sağlığı İçin En İyi Besinler Nelerdir?

Kimi zaman çay ve kahve tüketiminin fazla olmasından dolayı yıpranan diş ve diş etlerinin daha beyaz kalması adına farklı metotlar uygulanabilecektir. Diş sağlığı için günde en az 2 kez dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini biliyoruz. Bunun haricinde bazı besinlerin tüketilmesi de yine diş eti kanamalarını arttırabilmekte ve diş etlerine zarar verebilmektedir. Bu besinlerin de genel olarak kafeinli ve gazlı içecekler olduğu bilinmektedir.

Diş sağlığı için en iyi besinler içerisinde öncelikle süt ve süt ürünleri yer almaktadır. Kahvaltıda ve yatmadan önce tüketilecek olan süt sayesinde kemik gelişimi de olumlu yönde etkilenecek ve dişlerin sağlam bir yapıya kavuşmasına yardımcı olacaktır. Özellikle de süt tüketiminin küçük yaşlarda daha da dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Diş sağlığı için en iyi besinler arasında meyve ve sebzeler de yer almaktadır. Düzenli bir şekilde tüketilecek olan meyve ve sebzeler sayesinde diş etlerinin sağlam olması mümkün olabilmektedir. Ayrıca elmanın diş etlerini güçlendirici olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Diş beyazlığı için ayrıca çilek yemenizi fazlasıyla tavsiye etmekteyiz.

Yeşil çay sayesinde yeni oluşmaya başlayan çürüklerin yok edildiği bilinmektedir. Yine aynı şekilde dişlerde oluşmaya başlayan çürüklerin bol su tüketimi sayesinde engellendiği de görülebilecektir. Meyve ve sebze tüketimi kadar su tüketimi de diş sağlığı için büyük önem taşır. Kafeinli içeceklerin mümkün olduğunca az miktarda tüketilmesi vücut ve diş sağlığı için önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*