Gripten Korunmanın 6 Yolu

Soğuk algınlığı kış mevsimlerinde herkesin korktuğu bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Hastalıktan korunmak ve kışı rahat bir şekilde atlatmak için belli noktalara dikkat etmek yeterli olacaktır. İşte sizin için gripten korunmanın 6 yolu:

  1. Sağlıklı Beslenme

Hayatımızın her alanında olan sağlıklı beslenme durumu, gripten korunmak için de büyük önem taşımaktadır. Kış mevsiminde özellikle C vitamini ile beslenmek gripten korunmak için faydalı olabilecek bir ipucudur. Ayrıca meyve ve sebze tüketimi de dengeli bir şekilde olmalıdır.

  1. Su Tüketimi

Sadece yaz mevsimlerinde yoğun bir şekilde ihtiyaç duyduğumuz su, ne yazık ki kış mevsimlerinde unutuluyor. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı unutulmamalı ve gerekiyorsa su tüketiminin unutulduğu dönemlerde hatırlatıcılar yardımıyla su tüketimi sağlanmalıdır.

  1. Ortamın Havalandırılması

Odanın içerisi düzenli bir şekilde havalandırılmalıdır. Mikropların kolay bir şekilde üremesinden dolayı bu noktaya dikkat etmek gribin önlenmesi için büyük önem taşıyacaktır.

  1. Hijyen Önemli

Gribin mikroplardan meydana geldiği düşünülürse, gripten korunmak için de hijyen kurallarını aksatmamak gerekecektir. Özellikle el yıkama alışkanlığı kış mevsimlerinde daha da arttırılmalıdır. Tuvalet öncesi ve sonrasında el yıkama sayesinde pek çok mikrobun engellenmesi mümkün olacaktır.

  1. Aşı

Kış mevsimine girmeden önce yapılabilecek olan aşı sayesinde gripten korunmak mümkündür.

  1. Düzenli Uyku

Hastalıkların pek çoğunun yetersiz dinlenmeden ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğru bir şekilde uyku düzenine sahip olmak, gripten korunmanızı da sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*