Servo Motor Nerelerde Kullanılır

Servo motorları, kontrol motorları olarak da isimlendirmemiz mümkündür. Elektrik motorları olup, özellikle servo kontrol hareketinde kullanılmak amacıyla tasarlanmıştır. Servo motor watt’ları farklılık göstermektedir. Bu özelliği kullanabilmesi için, servo motorların düşük rotor ataletine sahip olması gerekmektedir. Servo motorlar daha küçük ve uzun çaplı olarak üretilmektedir. Çok düşük veya sıfır hızla çalışmaktadır. Bunun sonucunda, moment veya güç değerlerinin aynı olduğu klasik motorlara göre boyutları çok daha büyüktür. Servo motorlar hassas devir ayarı yapabilmektedir. Ayrıca devir sayacına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Servo motor sistemleri, herhangi bir mekanizmanın performansını doğrudan etkileyecek olan hataları yani geri bildirim sinyallerini denetlemektedir. Kısa bir zaman içinde, hataları kontrol ederek ve bu hataları engelleyerek durumu çözen bir motor çeşididir. Çoğunlukla bir DC motor çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Servo motor sistemleri, dönüş yönünün belirli bir açı yardımıyla dönmesini sağlayan uygulama alanlarında tercih edilmektedir. Servo motor sistemleri bazı uygulama alanlarında motorun çok yüksek bir hızda sürekli dönmesi istenmiyorsa, ya da belirli aralıklar içinde pozisyonunu sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Festo internet sitemiz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Servo motor sistemleri konusunda herhangi bir sorununuzu çözebiliriz. Ücretsiz danışmanlık hizmeti için bizi arayın. Servo motor sistemleri gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızın hemen hemen her yerinde kullanılmaktadır. Sizlere bu yazımızda servo motor kullanım alanları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Servo Motor Kullanım Alanları

Servo motorların kullanım alanları oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Servo motor sistemleri, bir nevi yapay zekayı da temsil etmektedir. Servo motor firmalarınn, motorun büyüklüğüne göre fiyat belirlemesi gerekmektedir. Servo motor sistemleri hassas tezgahların ilerleme hareketlerinde, pozisyon belirleme hareketleri, dijital yani sayısal kontrol makinaları, bellekli makineler, bilgisayar parçaları, alternatör devir mekanizması, sargı yarı iletken üretme mekanizmaları, yüksek hızlı çip sistemlerinde, tıbbi aletlerde, antenlerde, iş makinalarında, paketleme düzeneklerinde, dikiş makinelerinde, fanlar, laboratuvar aletlerinde, vana sürücü sistemlerinde, otomatik kaynak makinalarrı üzerinde, pompalarda, radar sistemlerinde, robotlarda, nümerik kontrol makinelerinde (CNC), sabit ve otomatik klimalarda, otomatik kapı sistemlerinde ve bunlar gibi daha birçok yerde kullanılmaktadır.

Kaynak: https://www.festo.com/cat/tr_tr/products__64394

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*