Siyah Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

Siyah Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

Mutfakta en fazla kirlenen yerlerden biri şüphesiz ki ocaklardır. Son dönemlerde çok fazla tercih edilen siyah cam ocaklar ise kirlendiğinde olduğundan iki kat daha kirli gözüken bir renge sahip. Siyah cam ocak temizliği, özellikle bayanları mutfak temizliğinde ciddi anlamda zorlayabiliyor. Hem rengi hem malzemesi sebebiyle hassasiyet ve özen isteyen siyah cam ocak temizliğinde bazı yöntemler ocaklara zarar verebiliyor.

Ocağa zarar vermeden, temizlik yapan kişiyi fazla yormadan ocak temizliği nasıl yapılır, siyah cam ocak nasıl temizlenir birlikte bakalım.

Ocak Taşlarının Temizliği

Ocaklarda yer alan taşlar, zamanla kararma ve lekelenme yapabiliyor. Bunların temizliğinde kullanılmak üzere iki çok güzel seçenek bulunuyor. Bu seçenekler;

  • Arap sabunu

  • Beyaz sabun

Eğer ocak taşlarının temizliğinde Arap sabunu kullanacaksanız, bulaşık süngerinin sert kısmına Arap sabunu alarak ocak taşlarını ovalayabilirsiniz. Beyaz sabun kullanarak temizlemek isterseniz de yine süngerin sert kısmı veya diş fırçası yardımıyla taşları temizleyebilirsiniz.

Ocak Yüzeyinin Temizliği

Siyah cam ocak temizliği yaparken bizi zorlayan en önemli yer ocak yüzeyidir. Bazı temizleyiciler, siyah cam ocaklarda leke ve buğuya sebep olabiliyor. Kullandığınız temizlik malzemesini seçerken dikkatli olmalısınız.

Çok fazla yağlı olmayan, kurumuş yemek artıkları bulunmayan ocakları temizlerken bulaşık süngerinin yumuşak kısmı ve bulaşık deterjanı kullanarak cam yüzeyi köpükleyin. Ardından mikro fiber bir bez yardımıyla durulayıp yine mikro fiber bez yardımıyla kurulayın. Ocağın üzerinde lekeler kalmasını istemiyorsanız mikro fiber bez kullanmaya özen gösterin.

Eğer ocağınız çok kirliyse ve kurumuş yemek artıkları varsa, cam ocaklar için özel üretilen cam yüzey temizleyici ve yağ çözücülerden faydalanabilirsiniz. Ürünü ocağa sıkarak yayın ve bekleyin. Ardından bulaşık süngerinin yumuşak kısmıyla ovalayarak ocağı köpürtün ve mikro fiber bez yardımıyla durulayıp kurulayın.

Siyah cam ocak temizliği yaparken çamaşır suyu ve çamaşır suyu gibi ağartıcı içeren malzemeler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bu tür malzemeler siyah cam yüzeylerde grileşmeye neden olabiliyor.

Rengi fark etmeksizin cam ve hassas yüzeylerde bulaşık süngerinin sert kısmı, bulaşık teli gibi malzemeler de çizilmeye sebep olur buna da dikkat etmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*